Skontaktuj się z nami
Skontaktuj się z nami

[Przegląd PV] zbiór usterek montażowych

Wróć
Serwis PV, Serwis instalacji fotowoltaicznej, Serwis Śląsk, Serwis instalacji PV Śląsk, Przegląd PV, Przegląd instalacji fotowoltaicznej, Przegląd Śląsk, Przegląd instalacji PV, połączenia kabli w PV 09 / 07 / 2024

W poniższym wpisie pokażemy Wam przykłady nieprawidłowości, które znajdujemy podczas wykonywanych przez nas przeglądów instalacji fotowoltaicznych. Niektóre usterki wpływają bezpośrednio na prawidłowe funkcjonowanie instalacji, a inne świadczą tylko i wyłącznie o braku profesjonalizmu firm monterskich. Choć wydaje się, że te drugie “usterki” są mniej ważne, to należy pamiętać, że również one wpływają na niezawodność działania instalacji PV.

Instalacja nie działa!

Jedną z przyczyn niepoprawnie działającej instalacji jest błędne podłączenie łańcucha DC, co skutkuje odwróconą polaryzacją po stronie DC. Błąd ten jest zauważany dość szybko, ponieważ instalacja przestaje działać. W tym przypadku poprawny monit wyświetlała aplikacja falownika, podając, że możliwą przyczyną, dlaczego instalacja PV nie działa: “Łańcuch PV jest podłączony z odwrotną biegunowością”.

Źle umiejscowione elementy

Zdarza się, że w pośpiechu albo z braku odpowiedniej wiedzy monterzy umieszczają konektory MC4 służące do łączenia paneli w miejscach narażonych na działanie warunków atmosferycznych. W tym przykładzie kilka konektorów znalazło się w przerwie dylatacyjnej pomiędzy modułami. Istnieje ryzyko, że na skutek oddziaływania warunków atmosferycznych bezpośrednio na konektor dojdzie do jego trwałego uszkodzenia i zerwania połączenia łańcucha.

Źle umiejscowiony konektor MC4

Brak oznaczeń

Najczęstszym spotykanym niedociągnięciem jest brak oznaczeń instalacji fotowoltaicznej zgodnie z normą PN-HD 60364-7-712:2016-08

Symbole oznakowania instalacji PV według normy PN-HD 60364-7-712:2016-08

Błędy montażu konstrukcji

Klasyczne podejście wielu osób do montażu, które kończy się niepoprawnym złożeniem konstrukcji. W tym przypadku najbardziej rażącym błędem jest użycie zbyt małej ilości śrub. W przypadku uszkodzenia konstrukcji z całą pewnością producent będzie wskazywał, że bezpośrednią przyczyną usterki są błędy popełnione na etapie montażu.

schemat umiejscowienia śrub na szynie wraz z przykładem nieprawidłowego montażu

Zdarza się również, że nakrętki rombowe kontrujące zostają zamontowane niezgodnie z zaleceniami producenta. Może zdarzyć się, że na skutek ruchu konstrukcji błędnie zamontowana nakrętka poluzuje się i osłabi połączenia konstrukcyjne.

schemat mocowania nakrętek rombowych kontrujących i przykład nieprawidłowego montażu

Czasami ze względu na brak odpowiedniej ilości materiału montażowego, niektóre firmy uciekają się do prowizorycznych rozwiązań na nieświadomych niczego klientach. W tym przypadku zamiast użycia nakrętek rombowych kontrujących dedykowanych przez producenta instalatorzy wykorzystali wpusty przesuwne. Konsekwencje? Montaż niezgodny z instrukcją, a co za tym idzie, producent nie bierze odpowiedzialności za źle zmontowaną konstrukcję.

przykład użycia złej nakrętki

Poznaj naszą OFERTĘ nie tylko w ramach fotowoltaiki dla firm i przeglądu instalacji PV.

Zastanawiasz się, skąd czerpiemy na to wszystko energię?

Ikona żarówki, premium energia, tani prąd, tani gaz
10 lat doświadczenia
500 000 MWh rocznego wolumenu zakupu energii i gazu
ponad 1000 klientów
ponad 10 produktów zakupowych
przynajmniej 10 dostawców