Zgłosił się do nas klient działający w branży ogrodniczej. Jego problemem stały się nieustannie rosnące rachunki za energię elektryczną. Zdecydował się poszukać oferty taniego prądu dla MŚP u innych sprzedawców. Po dokładnej analizie przesłanych dokumentów okazało się, że klient podpisał bardzo niekorzystną dla siebie ofertę, co było wynikiem braku wiedzy na temat rynku energetycznego w Polsce. Nasz zespół wytłumaczył niejasne zapisy dotychczasowej umowy w sposób przystępny oraz stworzył symulacje kosztów, wykazując, ile dotychczas można było oszczędzić przy prawidłowo skonstruowanej umowie uwzględniającej realne potrzeby firmy. Dzięki wprowadzonym zmianom nasz klient może cieszyć się oszczędnościami na poziomie 49,34% w skali roku w porównaniu do dotychczas obowiązującej umowy. Poniżej znajdziesz Case Study dla tego przypadku.
Spis treści
Specyfikacja klienta
Z wywiadu z klientem dowiedzieliśmy się, że jego zużycie roczne układa się na poziomie 150 MWh, z czego lwia część zużywana jest podczas dnia. Z przekazanych do analizy faktur, wynikało, że klient ma przypisaną taryfę C22b, która dedykowana jest dla zużycia nocnego. W związku z tym nasz klient podczas największego dla siebie poboru (za dnia) energii elektrycznej był rozliczany w kwocie 88 gr / kWh, a podczas spoczynku (w godzinach nocnych – 21:00-6:00) 73 gr / kWh.
Wysokość kosztów energii elektrycznej wskazywała również na brak złożonego w terminie oświadczenia, które gwarantowało MŚP zamrożoną cenę na poziomie 69 gr / kWh. Już samo złożenie takowego oświadczenia oraz wybór odpowiedniej taryfy przyczyniłby się do wymiernych oszczędności.
Naszą uwagę przykuła również wielkość mocy przyłączeniowej, której wartość wynosiła 160 kW, co rodziło podejrzenia, że jest ona przewymiarowana na niekorzyść klienta.
Problemy generujące koszty
Do rosnących stale rachunków za energię elektryczną dla firmy naszego klienta przyczyniło się kilka czynników. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że brak doradztwa energetycznego poprzedzonego audytem, to standardowy powód, dla którego opisywana przez nas firma, jak i wiele innych płaci za wysokie rachunki za prąd.
Analizując ten konkretny przypadek, w pierwszej kolejności, należałby wskazać błędnie dobraną taryfę (C22b), która cechuje się tańszą energią w nocy (21:00-6:00) niż za dnia, kiedy to ogrodnictwo zużywało najwięcej prądu. Sama zmiana taryfy na dzienną (C22a) wygenerowałaby w skali roku ok. 6,02% oszczędności na rachunkach za prąd.
Kolejnym generatorem zbędnych kosztów okazała się zbyt duża (względem zapotrzebowania) moc przyłączeniowa, która została określona w wysokości 160 kW, a realne zapotrzebowanie było niemalże o połowę niższe. Korekta tego parametru w skali roku to oszczędności na poziomie ponad 19 tysięcy!
Ostatnim powodem, który przyczynił się do generowania kosztów za energię elektryczną dla MŚP, było przegapienie terminu na złożenie oświadczenia, które gwarantowało utrzymanie cen za energię elektryczną na poziomie 69 gr / kWh. Co w tym przypadku spowodowałoby obniżenie rachunków o 16,5% w skali roku.
Nasze rozwiązanie
Przeprowadziliśmy wywiad energetyczny w celu ustalenia realnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Uzyskane odpowiedzi nasz zespół skonfrontował z przesłanymi dokumentami, co pozwoliło na przygotowanie rzetelnej oferty na podstawie realnych danych. Ostatecznie dla naszego klienta wygenerowaliśmy oszczędności na poziomie 49,34% w skali roku za energię elektryczną, poprzez:
- Zmianę taryfy (z C22b na C22a), która bardziej odpowiada profilowi zużycia energii naszego klienta.
- Obniżenie mocy przyłączeniowej do 100 kW, która w pełni odpowiada jego potrzebom, a także zawiera drobny zapas w razie nagłego przyrostu zapotrzebowania.
- Wynegocjowaliśmy korzystniejszą cenę za energię w wysokości – 54 gr / kWh.
Poznaj naszą OFERTĘ nie tylko w ramach Taniego prądu i gazu dla firm.