O dotacjach, profilu zużycia energii i planie jej zakupu opowiada Łukasz Elżbieciak, specjalista ds. planowania zakupu energii i gazu, właściciel Premium Energia.
Pytania
Jak wyglądają kluczowe zapisy w dotacji z nowego programu Mój Prąd 6.0?
Obecnie preferowane są hybrydowe instalacje fotowoltaiczne, z możliwością podłączenia magazynu energii oraz magazynu ciepła. Natomiast nie zostanie dofinansowany montaż pompy ciepła.
Dlaczego magazyny energii i ciepła opłacają się konsumentom?
Zazwyczaj klienci nie są w stanie wykorzystać w 100% energię w chwili jej wygenerowania przez PV, zużywają zaledwie około 40%. Dlatego reszta energii powinna zostać zmagazynowana i zużyta w momencie, kiedy zaistnieje taka potrzeba, aby pobrać energię z sieci, czyli na przykład w nocy lub w bardziej pochmurne dni.
Na jakie dotacje do OZE oprócz Mój Prąd 6.0 mogą liczyć małe i średnie firmy?
Wielu przedsiębiorców podkreśla, że dotacja to dla nich kluczowa kwestia przy podjęciu decyzji o inwestycji. Pojawia się co jakiś czas dotacja z programu „50 kW na start”, która wymaga jedynie 10 proc. wkładu własnego i obejmuje dotację w wysokości 10-30 proc. Reszta kwoty jest finansowana z kredytu udzielanego na preferencyjnych warunkach. Działa także program FENG, który oferuje firmom kredyt na realizację inwestycji proekologicznych, w tym instalacji fotowoltaicznych z możliwością umorzenia części pożyczki oraz FENiKS, który skupia się na wspieraniu budowy, przebudowy, modernizacji i rozbudowy systemów pozyskujących energię ze źródeł odnawialnych, w tym na montażu PV.
Istotną rzeczą podczas wyboru instalacji PV jest maksymalizacja konsumpcji energii, czyli dostosowanie profilu zużycia i godzin pracy do produkcji ze słońca. Czy inwestorzy zdają sobie z tego sprawę?
Świadomość rośnie, ale w wolnym tempie i nadal spotykamy się z tym, że klient zużywa energię w innych okresach niż jest produkowana, a ponieważ zdecydował się na dużą instalację fotowoltaiczną, to nawet 90 proc. energii oddaje do sieci. Dlatego przed zaprojektowaniem instalacji robimy audyt zakładu, żeby stworzyć tzw. profil zużycia, czyli określić, jakie jest zapotrzebowanie na energię w określonych godzinach i jaka instalacja fotowoltaiczna będzie w związku z tym optymalna. Ponadto przygotowujemy dla klientów optymalne plany zakupu energii z sieci – obecnie każda godzina ma swoją cenę. Dzięki temu nasz klient płaci uśrednioną cenę bez względu na godzinę i dzień. Misją Premium Energia jest bowiem obniżenie kosztów energii a nie tylko zamontowanie jak największej liczby paneli. Dlatego dobieramy rozwiązania skrojone na miarę, pod danego klienta a często też odradzamy zamontowanie instalacji, bo jest to po prostu nieekonomiczne.
Premium Energia zachęca klientów do regularnych przeglądów instalacji PV w celu wydłużenia gwarancji. Jak ważny jest serwis i na czym polega?
Okres użytkowania instalacji PV wynosi często powyżej 25 lat i aby zapewnić jej trwałość oraz utrzymanie wydajności na najwyższym poziomie, należy regularnie dbać o jej stan techniczny. Tymczasem niektórzy klienci mieli zakładane instalacje przez firmy, które wykorzystały boom na fotowoltaikę i już zniknęły z rynku, a jakość ich usług w wielu wypadkach była wątpliwa. Prognozujemy, że po około pięciu latach mogą zacząć się pierwsze problemy techniczne, a obowiązkowe przeglądy instalacji fotowoltaicznej, wynikające z ustawy Prawo budowlane, muszą być przeprowadzane co najmniej raz na 5 lat. Dlatego do swojej oferty wpisaliśmy serwis i przegląd instalacji PV – na podstawie takiego kompleksowego przeglądu technicznego będziemy w stanie wykryć ewentualne wady pracy instalacji. Mamy kamerę termowizyjną zamontowaną na dronie, która pokazuje dokładnie, czy np. na panelach nie pojawiły się tzw. „hot spot” (gorące punkty), czyli miejsca, na których temperatura osiąga znacznie wyższe wartości. Efekt hot spot może powodować uszkodzenia ogniwa, a nawet całej instalacji fotowoltaicznej. Regularne przeglądy instalacji PV pozwalają na zdiagnozowanie i wyeliminowanie ewentualnych usterek na wczesnym etapie.
Wywiad ukazał się w czasopiśmie „Forbes”, nr 9, 2024.